Select State
Select the search type
  • Site
  • Web
SEARCH
News
Four WA athletes selected for the IAAF World U20 Championships

Four WA athletes selected for the IAAF World U20 Championships

A successful 2018 Australian Junior Championships sees four West Australian athletes selected for the IAAF World Under 20 Championships, with National Records and State Records also amongst the outstanding performances.

Author: waadmin/Tuesday, 27 March 2018/Categories: News, Featured

After a successful 2018 Australian Junior Championships, Athletics Australia have announced the selection of four West Australian athletes for the IAAF World Under 20 Championships, to be held in Tampere, Finland from the 10-15th of July. 

 

Declan Tingay, coached by Steven Tingay, has been selected in the 10,00m walk after claiming victory in the U20 Men’s 10,000km Race Walk. Declan will head overseas in outstanding form, which has also seen him selected for the IAAF World Race Walking Teams Championships to be held in Taicang, China from the 5-6 May 2018.

 

Lauren Hyde Cooling continued WA’s dominance in the pole vault, with her outstanding season form culminating in a personal best of 4.06 to win the U20 Women’s national title. Lauren is coached by Paul Burgess, who amongst his many achievements is a former World Junior Champion and member of the esteemed ‘6 metre club’.

 

Lara Ilievski, coached by Grant Ward, threw a huge personal best with 52.08 to take the U20 Women’s Javelin title and book her seat on the plane to Finland. 


Rising sprint star Adam Kopp rounds out the WA athletes headed to Finland, after his selection in the 4x400m relay - a result of an incredible season, which saw him produce a personal best time of 47.53.

 

There were some record-breaking performances throughout the championships. Rhiannon Clarke broke the Australian Record in the U20 Women’s 200m Para event in a time of 28.84, Sophie White equalled Sally Pearson’s Australian Record in the U18 Women’s 100m Hurdles in 13.14 and Kayla van der Linden set a new Meet Record in the U15 Women’s 800m with 2:10.37. 

 

Sophie also broke the State Record in the U18 Women’s 100m Hurdles (13.14) and the U18 Women’s 100m (11.61), before joining teammates Adele Smith, Isabella Reeves and Sian O’Sullivan in the U18 Women’s 4x100m relay to set a new WA State Record of 47.11. 

 

State Records also fell in the U20 Men’s 3000m Steeplechase and U14 Women’s 3000m Race Walk as Luke Graves (9:00.93) and Alexandra Griffin (14:21.35) set new WA records respectively.

 

Team WA finished the Championships with 31 gold, 24 silver and 19 bronze medals, amongst many season’s bests, personal bests and strong performances from our athletes.

 

Gold 

Lubin Benedict - U17 Men’s 400m Hurdles, 56.27

Taylah Cruttenden - U16 Women’s 100m, 11.82

Luke Graves - U20 3000m Men’s Steeplechase, 9:00.93

Alexandra Griffin - U15 Women’s 3000m Race Walk, 14:21.35

Alexandra Griffin - U14 Women’s 3000m Race Walk, 14:38.58

Jackson Hamilton - U16 Men’s Discus Throw Para, 50.94m

Jackson Hamilton - U16 Men’s Para Shot Put - 12.88m

Jackson Hamilton - U16 Men’s Para Javelin, 45.45m

Lauren Hyde-Cooling - U20 Women’s Pole Vault, 4.06m WJQ

Lara Ilievski - U20 Womens Javelin Throw, 52.08m WJQ

Dylan James - U17 Men’s Triple Jump, 14.13m 

Joshua Jones - U17 Men’s Long Jump 6.81m

Lachlan MacNeill -  U17 Men’s Pole Vault, 4.25m

Amelia McDonald - U15 Women’s Pole Vault, 3.00m

Ifeanyi David Okiwelu - U14 Men’s Long Jump, 5.33m

Ifeanyi David Okiwelu - U14 Men’s Triple Jump, 11.23m

Ifeanyi David Okiwelu -  U14 Men’s 100m, 12.12

Ifeanyi David Okiwelu - U14 Men’s 200m, 24.05

Catherine Porter - U17 Women’s 400m Hurdles, 62.55

Lily Pree - U16 Women’s 90m Hurdles, 12.74

Stefan Rajakovic - U18 Men’s 200m, 21.84

Etienne Rousseau - U16 Men’s Discus, 61.21

Etienne Rousseau - U16 Men’s Shot Put, 18.59 

Teya Saville - U16 Women’s Javelin, 45.44

Melany Smart - U18 Women’s 3000m, 9:20.07 (Youth Olympics Qualifier)

Thomas Throssell - U18 Men’s 400m Hurdles, 53.62

Declan Tingay - U20 Men’s 10000m Race Walk, 42:33.15 WJQ

Kayla van der Linden - U15 Women’s 800m, 2:10.37 (Meet Record)

Sophie White - U18 Women’s 100m Hurdles, 13.14 (=National Record)

Sophie White - U18 Women’s 100m 11.61 (1.2)

U18 Women’s 4 x 400m relay, 3:52.45 (Adele Smith, Catherine Porter, Hannah Whitbread, Kaitlyn Wilson)

 

Silver

Caitlin Blackman - U20 Women’s Triple Jump (12.39m)

Conor Larranga Boyle - U17 Men’s 200m Under 22.02

Kobe Brown, U15 Men’s 100m Hurdles, 14.61

Jemima Crosby U16 1500m, 4:30.22

Tatjana Fischer, U20 Women’s Pole Vault, 3.60m

Anthony Ghiselli -  U15 Men’s 800m, 2:03.02

Anthony Ghiselli U15 Men’s 1500m, 4:14.60

Jackson Hamilton - U16 Men’s LJ Para (4.75m)

Dylan James U17 Men’s High Jump, 2.02m

Jaco Jansen van Rensburg - U17 Mens 3000m, 8:51.77

Jaco Janse Van Rensburg - U17 Men’s 2000m steeplechase (6:02:99)

MJ Jansen van Rensburg - U20 Men’s 3000m Steeplechase (9:12.98)

Joshua Jones - U17 Men’s Triple Jump, 13.76m 

Vivienne Le Tessier - U15 Women’s 200m Hurdles, 28.93 

Tiana Pavlovich, U14 Women’s Javelin, 38.07m

Adriaan Pelser U20 Men’s 110m Hurdles, 14.23

Stefan Rajakovic - U18 Men’s Long Jump (7.23m)

Isabella Reeves, U18 Women’s 100m Hurdles, 13.45

Luke Shaw U18 Men’s 800m, 1:51.92

Melany Smart -  U18 Women’s 1500m, 4:22.18

Cody Stanfield - U14 Men’s 400m, 55.42

Charlotte Woodward, U14 Triple Jump 10.79m

U14 Men’s 4x100m Relay (Kodi Teague, Ifeanyi Deavid Okiwelu, Cody Stanfield, Jack Clutterbuck)

U18 Women’s 4x100m Relay (Adele Smith, Isabella Reeves, Sian O’Sullivan, Sophie White)

 

Bronze

Kobe Brown - U15 Men’s 200m hurdles, 28.29

Michael Christie, U17 Men’s High Jump, 1.99m

Taylah Cruttenden - U16 Women’s 200m (24.87)

Hamish Duff - U16 Men’s 200m hurdles, 26.09

Adam Giltrow - U17 Men’s 400m (49.77)

Clarissa Herbst - U20 Women’s 5000m (17:03.78)

Sarah Knox - U18 2000m Steeplechase  (7:07.88)

Bailey Reimers - U18 Men’s High Jump, 2.03m

Bailey Reimers, U20 Men’s High Jump, 2.00m

Ben Shaw - U16 Men’s Para 800m, 2:46.42

Luke Shaw - U18 Men’s 1500m, 4:00.38

Nicola Tolcon - U15 Pole Vault, 2.70m

Nicola Tolcon - U17 Women’s Pole Vault, 2.85m 

Tylah van Diemen - U18 Women’s 400m Hurdles (63.57)

Cameron Varady - U17 Men’s Javelin (52.56)

Kaitlyn Wilson - U18 Women’s 400m (55.93)

U16 Men’s 4 x 100m Relay Team - Hamish Duff, Thomas Parker, Jake Teague and Bernard Bolum

U16 Women’s 4 x 200m relay, 1:43.94 (Mackenzee Ibbotson, Angel Turner, Vivienne Le Tessier, Taylah Cruttenden)

U18 Men’s 4 x 200m relay, 3:27.17 (Luke Shaw, Nathan Morris, Lubin Benedict, Thomas Throssell

 

 

Print

Number of views (1820)/Comments (0)